//
you're reading...
Sektörel

SİGORTA SEKTÖRÜMÜZÜN ÖZGÜL AĞIRLIĞI

Kendi sektörümüzü takip ettiğimiz gibi Avrupa piyasasındaki yerimiz ve konumumuzu görmemiz gerçekler ile karşılaşmamızı sağlar. Kurbağa dünyayı kuyunun ağzı kadar bilirmiş. Bizde ülkemiz sınırlarından çıkıp Avrupa piyasasındaki durumumuza değineceğiz bu yazımızda.

Sektörün hayat ve hayat dışı toplam prim üretiminin gayri safi yurt içi hasılaya oranı ya da jargona uyalım penetrasyonu %1,3’tür.

Formüle edersek;

2013 Penetrasyon = Hayat ve Hayat Dışı Prim Toplamı / GSYİH

= (1.147 M € + 7.037 M €) / 616.345 M € = %1,3

2004’te %0,7 ile başlayan yolculuk %1,3’e çıkmış durumda 2013 yılında. Peki Avrupa ortalaması nedir %7,7. 32 ülke içerisinde Türkiye’nin altında ülke var mı? Elbette var Litvanya (%0,9) … İşte bu oran yabancı yatırımcıların Türkiye’ye girişini en fazla tetikliyor. Ama ülkemiz sigorta bilinci henüz oluşmadığı için beklenen patlama bir türlü gerçekleşemiyor. Ama umudumuzu kesmeyelim.

Detaylar için http://www.insuranceeurope.eu/

Peki kişi başı sigorta prim üretimi nedir? 2014 yılında hayat branşında 19 $ hayat dışı branşta 133 $. Toplam 31 ülke sıralamasında elbette Bizim altımızda yer alan ülkeler bulunmakta, bunlar Romanya, Sırbistan, Ukrayna. Ülkemizin 2014 yılı penetrasyonu %1,4 altımızda yer alan ülkeler ise Rusya ve Romanya. Bu arada 2014 yılı Avrupa toplam prim üretimi 1.697.529 milyon $. Türkiye’nin üretimi ise 11.595 milyon $’dır. Avrupa piyasasının %0,68’i … Bir de nüfus olarak inceleyelim 2014 yılı toplam Avrupa nüfusu 815,9 milyon, Türkiye’nin nüfusu ise 75,9 milyon yani %9,3’ü. Prim de payımız %0,68, popülasyonda payımız %9,3 …

Detaylar için http://www.swissre.com/sigma/

Basit göstergeler eşliğinde sektör olarak Avrupa piyasasında neredeyiz bu şekilde artık biliyoruz.

Önemli Bir Not:

Satın alacağımız ürüne biz karar verdiğimizi sanırken aslında beynimizin bir reklam saldırısı sonrası gizli bir şekilde yeni tercihler oluşturduğunu bilemeyiz. “Aktüer Dünyası”ında herhangi bir şirket/ürün reklamı yapmamaya özen göstererek yazmaya devam ediyoruz. Şu an biz bu yazma eylemini bu şekilde gerçekleştirirken bile yönlendirilmiş olabiliriz. Arada hatamız olursa uyarırsanız seviniriz.

Not: “Ancak kendilerinden sonrakileri düşünebilenler milletlerini yaşamak ve ilerlemek imkanlarına kavuştururlar”. Mustafa Kemal Atatürk

Yazar: MockingActuaries

Reklam

Tartışma

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

İletişim

E-Posta: aktuerdunyasi@gmail.com
Twitter: aktuerdunyasi
Web: www.aktuerdunyasi.com

Bu blogu takip etmek ve yeni gönderilerle ilgili bildirimleri e-postayla almak için e-posta adresinizi girin.

Diğer 1.103 aboneye katılın

Blog İstatistikleri

  • 126.403 tıklama
Follow Aktüer Dünyası on WordPress.com
%d blogcu bunu beğendi: