//
you're reading...
Aktüeryal Program

BİR AKTÜERDEN: SEN NEYMİŞSİN “R” …

Bilindiği gibi sigorta şirketlerinin her kademesinde farklı aktüeryal analizler yapılabilmektedir. Bunlardan en bilinen aktüeryal uygulamalara hızlıca bir göz atalım.

Önce en bilindik olanlardan başlayalım;

IBNR hesaplamaları ve fiyatlandırma (risk modelleme) aktüeryal analizler içerisinde en bilinenleridir. Bunların dışında giderek yaygınlaşmaya başlayan uygulamalar da var elbette. Bunlar ile ilgili daha detaylı bilgiler vermek mümkün ancak kısa açıklamaları ile bu uygulamaları aşağıda görebilirsiniz.

Sahtekarlık Saptama (Fraud Detection): Hangi hasar dosyalarının sahtekarlığa maruz kalma olasılığının daha yüksek olduğunu belirlemeye yarayan aktüeryal modeller,

Talep Modelleme (Demand Modelling): Sigortalıların, sigorta şirketleri tarafından sunulan fiyatlar karşısında satın alma davranışlarının nasıl değiştiği anlamaya yönelik aktüeryal modeller,

Çıkış Modelleme (Churn Modelling): Sigorta şirketlerinin mevcut müşterilerinin portföyden ayrılma olasılıklarını hesaplamaya yarayan aktüeryal modeller.

Yukarıda belirtilen uygulamalar için sigorta şirketleri özel olarak tasarlanmış lisanslı yazılımlar kullanıyorlar. Peki bu uygulamaların hepsini, internetten ücretsiz olarak indirebileceğiniz “R” yazılımı ile gerçekleştirebileceğinizi biliyor muydunuz?

Kullanım kolaylığı, grafik özellikleri, işlem gücü ve hız açısından elbette ticari yazılımlar ile kıyaslanamaz ancak özellikle üniversite öğrencilerinin “R” kullanarak elde edebilecekleri yetkinlikler, onlara iş hayatında çok büyük avantajlar sağlayacak ve aynı zamanda aktüerya biliminin gelişmesine çok büyük katkısı olacaktır.

Üniversitelerin aktüerya bölümlerinin de zaman kaybetmeden “R” yazılımını tüm ders içeriklerinin bir parçası haline getirmesi büyük önem taşımaktadır. Böylece öğrenciler daha mezun olmadan iş hayatında karşılarına çıkacak vakaları gözlemleme ve yukarıda bahsettiğimiz uygulamalara dair tecrübe edinme imkanı bulacaktır.

“R” internetten kolayca elde edebileceğiniz bir yazılımdır. Aşağıda bağlantı adreslerini bulabilirsiniz;

https://cran.r-project.org/bin/windows/base/ önce bu link vasıtasıyla yazılımın kendisini, sonra da https://www.rstudio.com/products/rstudio/download/ bu link vasıtasıyla yazılımın ara yüzünü indirebilirsiniz.

Bu işlemleri gerçekleştirdikten sonra tek yapmanız gereken hangi konu üzerinde çalışmak istediğinizi belirlemek ve ilgili paketi indirmek. “R” yazılımında “Paket” bir uygulamaya dair tüm fonksiyonları içeren ve analizin yapıldığı kod dökümanı demektir.

Örneğin; IBNR hesaplamaları üzerine çalışmak istediğinizi düşünelim. “R” yazılımı için “Chain Ladder” paketini yüklemeniz gerekecek. Bu paket içinde standart yöntemden tutun, Munich metoduna ve Bootstrap’a kadar tüm metotları barındırır.

Veriyi nereden bulacağız diye sorabilirsiniz. Bu paketlerin içinde ayrıca örnek verilerde mevcuttur. Her pakete dair kullanım kılavuzlarını da Google üzerinden kolayca edinebilirsiniz. Bu kullanım kılavuzları her metodun nasıl kullanılacağını ve ilgili kaynak kitapları da içerir. Aşağıdaki paketlere de mutlaka göz atmanızı tavsiye ederiz;

“glm”, “gam”, “mgcv” – risk modelleme veya talep modelleme benzeri uygulamalar için,

“actuar” – hasar dağılımları üzerinde çalışmak için,

“lifecontingencies” – hayat ve emeklilik ürünlerinin değerlemesi üzerinde çalışmak için.

Amerikan Aktüerler Derneği’nin her sene gerçekleştirdiği seminerlerde “R” uygulamalarına giderek daha fazla yer ayırdığını görüyoruz. Ticari yazılımlar bile artık “R” entegrasyonları sunuyor. Veri madenciliği altın çağını yaşıyor. Böyle bir ortam da üniversitelerin vakit kaybetmeden bu alanda öğrencilerini geliştirmek adına adımlar atması gerektiği kanaatindeyiz. Üniversite öğrencilerine ise yegane tavsiyemiz; Mutlaka “R” öğrenmeleridir.

Yazar: Primus Inter Pares

Reklam

Tartışma

BİR AKTÜERDEN: SEN NEYMİŞSİN “R” …’ için 3 yanıt

  1. Merhabalar, yazılarınızla henüz tanışalı kısa bir süre oldu. Bu kadar kısa sürede her yeni paylaşımınızın mail bildirimini bekler duruma geldim. Bizlere aktüerya yolculuğunda ışık tutmanız adına periyodik olarak bu kadar değerli bilgilerinizi/yorumlarınızı paylaştığınız için teşekkür ederim. Aktüerya eğitimi döneminde aldığımız teorik eğitimlerin yanı sıra, pratiksel ve aktüeryayı yaşama entegre etme eksiğimizi kapatmamıza destek olduğunuz için ayrıca teşekkür ederim. Keşke bu blog ile lisans eğitimi döneminde tanışsaydım. Özellikle de “R” yazılımıyla. Teşekkürler. İyi Çalışmalar.

    Beğen

    Posted by Veyis Hüseyin İmrek | 18 Ağustos 2015, 14:42

Trackbacks/Pingbacks

  1. Geri bildirim: R ile IBNR Hesaplamaları: Standart Zincir Yöntemi | Aktüer Dünyası - 21 Eylül 2015

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

İletişim

E-Posta: aktuerdunyasi@gmail.com
Twitter: aktuerdunyasi
Web: www.aktuerdunyasi.com

Bu blogu takip etmek ve yeni gönderilerle ilgili bildirimleri e-postayla almak için e-posta adresinizi girin.

Diğer 1.103 aboneye katılın

Blog İstatistikleri

  • 126.403 tıklama
Follow Aktüer Dünyası on WordPress.com
%d blogcu bunu beğendi: