//
you're reading...
Sektörel

“X” ŞİRKETİNE EL KONULDU

“Columbia Uzay Mekiği kazası, 1 Şubat 2003 tarihinde, STS-107 adlı mekiğin görev uçuşu esnasında gerçekleşmiştir. İçinde 6 Amerikan ve 1 İsrailli astronot bulunan mekik, inişe 16 dakika kala, saat 16:00’da düşmüştür. Kalkış sırasında ana yakıt tankından kopan “bir parçanın” mekiğin sol kanadına verdiği zarar sebebi ile mekik Dünya’ya dönüşte atmosferde parçalanmıştır.” Soruşturma kurulu, özellikle “yüksek riskli teknolojiler ile uğraşan bir kurumla bağdaşmayan” davranış kalıpları tespit etmiş. (https://tr.wikipedia.org/wiki/Columbia_Uzay_Meki%C4%9Fi_Kazas%C4%B1)

Örneğin Çin’de pil üreten bir firmada yangın çıkar ve o firma Sizin tek tedarikçiniz ise dolaylı olarak siz de yanabilirsiniz. Çalıştığınız sigorta şirketinin başına gelebilecek kötü şeyleri düşündünüz mü ? Bunlar ülkemizde deprem, sel gibi “beklenen” ama “beklenmeyen” doğal afetler olabilir ama genelde insanoğlunun zaman içinde “göstere göstere” yarattığı önceden tahmin edilebilir afetlerdir. İşte aktüer’in hayatı şirketin en savunmasız olduğu alanları düşünmekle geçer.

Unutmayın sektörün tüm oyuncuları Bizim için önemli “Alçalan denizde tüm tekneler aşağı doğru gider”.

Yazar: MockingActuaries

Reklam

Tartışma

“X” ŞİRKETİNE EL KONULDU” için bir yanıt

  1. 2 zarı aynı anda attığınızda sonuçta zarların üzerinde belirecek rakamların toplamının kaç olacağına dair bir oyun oynadığımızı düşünelim. Olasılık teorisinin temel ilkelerine danışarak, bu sorunun cevabına dair matematiksel bir yaklaşım üretip, bu oyunu peş peşe oynadığımızda kazanma olasılığımızın en yüksek olacağı rakamı seçebiliriz. Olasılık teorisinin henüz var olmadığı dönemlerde bu oyun yine de oynanıyordu elbette. Hepimiz, o dönemlerde, temel olasılık prensiplerine vakıf olsa idik elde edebileceğimiz avantajı hayal edebiliriz.

    Peter L. Berstein’ın “Tanrılara Karşı” adlı, riskin tarihini anlattığı kitabında geçen yukarıdaki alıntıyı yapma nedenim şudur;

    Yukarıdaki yazıda belirtildiği üzere Aktüer, şirketlerin karşılaşabilecekleri riskleri ve bu risklerin gerçekleştiği durumlara nasıl hazırlanılabileceğini düşünen kişidir. Unutmamak gerekir ki, risk teorisini kullanarak şirketlerin fırsatları daha iyi görmesini sağlayabilecek kişiler de yine Aktüer’lerdir.

    Beğen

    Posted by Primus Inter Pares | 11 Ağustos 2015, 11:23

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

İletişim

E-Posta: aktuerdunyasi@gmail.com
Twitter: aktuerdunyasi
Web: www.aktuerdunyasi.com

Bu blogu takip etmek ve yeni gönderilerle ilgili bildirimleri e-postayla almak için e-posta adresinizi girin.

Diğer 1.103 aboneye katılın

Blog İstatistikleri

  • 126.403 tıklama
Follow Aktüer Dünyası on WordPress.com
%d blogcu bunu beğendi: