//
you're reading...
Genel

KIŞ MASALI (KASKO & TRAFİK)

Stephen Wiltshire, 24 Nisan 1974 tarihinde Londra’da doğdu. 3 yaşında Savant Sendrom tanısı konuldu. 8 yaşında konuşmaya başlayan savant sendromlu sanatçının ağzından çıkan ilk kelime “kağıt” olmuş. Öyle muhteşem bir görsel hafızaya sahip ki, baktığı bir Londra silüetini evlerin kapı numaralarına kadar hatırlayarak çizebiliyor. Stephen, 45 dakikalık bir helikopter yolculuğundan sonra İstanbul’u panaromik olarak Eylül 2014’te resmetti hem de tüm detayları ile.

Stephen_Wiltshire_draws_Istanbul_Panorama1

Merak edenler için kendisine ait resmi internet sitesi; http://www.stephenwiltshire.co.uk/index.aspx

Tabi Stephen Wiltshire 2015 yılında hayat-dışı sigorta sektöründe gerçekleşen değişiklikleri gösterip panoramik bir resmini çıkarmasını istesek yapabilir mi?

Bill Gates ne demiş? “Vaktinizin yüzde 80’ini gelirimizin yüzde 80’ine harcamalıyız.” O zaman ilk etapta trafik ve kasko ürünlerine göz atmak doğru olacaktır.

Trafik sigortalarında yaşanan asgari prim kaosu, kusurlu sürücülere tazminat ödenmesi, teminat artışları, yaşanan rekabet, komisyon uygulamaları, yeni karşılık düzenlemeleri, açılan davaların ortalama 3 yıl sürmesi, zaman aşımı uygulaması, bilirkişi!  Hesaplamalarında ki farklılıklar muhtemelen 2016 yılında da devam edecektir. Geriye dönük yükümlülük yükleme kavramının bu kadar zarar verdiği başka bir sektör var mıdır? Ayrıca 2016 yılında “sermaye yeterliliği-trafik sigortalarında büyüme” dengesine dikkat etmek gerekecektir.

Kasko sigortalarında sektörde en fazla paya sahip 10 şirketin karlarının erimeye başladığını yaklaşık 3 ay önceki “Sigorta Sektörü ve İş Çevrimleri/Döngüleri (Business Cycles)” başlıklı yazımızda belirtmiştik. Hiçbir ürünün aciliyeti, aktüeryal kaliteden taviz verecek kadar önemli değil kısmını artık herkes öğrendi sanırım. 2015 Eylül sonu sonuçlarında da kar azalışı öngördüğümüz gibi devam etmektedir. Döviz kurlarında yaşanan artış devam etmektedir. FED’in faiz artırımından sonra Dolar kurundaki artış devam etmekte ve muhtemelen 2016 yılında dalgalı bir yapıda ilerlese dahi artış trendi devam edecektir. Kur artışı sebebi ile yedek parça maliyetlerinde bir artış yaşanması 2016 yılında muhtemeldir. Eğer asgari ücrette bir artış yaşanır ise işçilik maliyetlerinin artışı ile yetkili servislerin ve özel servislerin bunu şirketlere yansıtması da muhtemel senaryodur.

Üretken akılların, pozisyondan daha değerli olduğunu unutmadan, her işi başaracağınıza inanacak kadar deli, ancak başaracak kadar da aklı başında olmanız dileklerimizle…

YENİ YILINIZ KUTLU OLSUN…

Yazar: MockingActuaries

Reklam

Tartışma

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

İletişim

E-Posta: aktuerdunyasi@gmail.com
Twitter: aktuerdunyasi
Web: www.aktuerdunyasi.com

Bu blogu takip etmek ve yeni gönderilerle ilgili bildirimleri e-postayla almak için e-posta adresinizi girin.

Diğer 1.103 aboneye katılın

Blog İstatistikleri

  • 126.403 tıklama
Follow Aktüer Dünyası on WordPress.com
%d blogcu bunu beğendi: