//
you're reading...
Sektörel

Aktüerya Hangi Hayal Gücünün İcadı? “Mart Ayından Aralık Ayına Selam”

Bir süredir yazı yazamadık ya da yazmadık… Aristotoles’e özenerek belki de yaşamdan aldığımız hazzı arttırmak için değil doğru şeyleri yapmak adına burada yazmaya başladık.

Pot kırmak doğrunun zamansızlığıyla alakalı bir keyfiyet gibi görünse de zaman zaman aktüerler için mecbur kalınan bir ruh halidir özellikle çeyrek kapamalarında.

Şirketler içsel dinginliğe ulaşmak için diri diri gömülmeyi beklemeseler Bizce daha iyi olur. Güzelliğin aktüeryal denge olduğunu unutmayalım.

Kasko branşında görülen o ki 2015 yılı ikinci çeyrek sonuçlarına istinaden yazdığımız “Sigorta Sektörü ve İş Çevrimleri/Döngüleri (Business Cycles)” yazımızda yaşanan durumun devam ettiğini görmekteyiz. Şirketlerin üretimin tatlı rüyasına kapılıp kendilerini başarılı addetmeleri ne kadar aktüeryal gerçekler ile örtüşür bilemeyiz. Ancak hala kabul gördüğü bir gerçektir. Lakin yaşanan teknik dengesizlikler, standart sapması yüksek gelir tabloları biraz daha şirketlerin neredeyiz sorusunu sormalarına neden oluyor mudur acaba?

Zorunlu branşlarda hiç olmadığı kadar portföylerini büyüten şirketlerin planlı büyüme ve aktüeryal projeksiyon ile üretimlerini gerçekleştirdiklerini umuyoruz zira ilk yılın vermiş olduğu keyifli pozitif katkı sonraki yıllarda sermaye yeterliliği, varlık-yükümlülük dengesi ikilemleri ile karşılaşmalarına neden olabilir. Şirketler ve sigortalılar için mutluluğun ve güveninin tesisi “aktüeryal denge içerisinde sürdürülebilir portföydür”.

Karşılık hesaplamalarında konfor alanlarını bozmayanlar aktüeryal dengenin güven alanından uzak kalmaya devam edeceklerdir.

Bizce aktüeryanın amacı şirketin daha iyi bir geleceğe sahip olmasını sağlamaktır. Aktüer eğer direnmeyi (!) bilmezse, portföyü korumak için titizlenmezse, özen göstermezse mutlu bir geleceği gereksiz konuşmaların kalabalıkları içerisinde kaybeder.

Yazar: MockingActuaries

Reklam

Tartışma

Aktüerya Hangi Hayal Gücünün İcadı? “Mart Ayından Aralık Ayına Selam”” için bir yanıt

  1. …zaferlerin çok babası vardır lakin yenilgiler yetimdir….yetimler genelde aktüerya kısmına mal edilir..halbuki şirketin lideri bellidir.

    Beğen

    Posted by YETİM BABA | 15 Haziran 2016, 07:37

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

İletişim

E-Posta: aktuerdunyasi@gmail.com
Twitter: aktuerdunyasi
Web: www.aktuerdunyasi.com

Bu blogu takip etmek ve yeni gönderilerle ilgili bildirimleri e-postayla almak için e-posta adresinizi girin.

Diğer 1.103 aboneye katılın

Blog İstatistikleri

  • 126.403 tıklama
Follow Aktüer Dünyası on WordPress.com
%d blogcu bunu beğendi: