//
you're reading...
Genel

ZİHİN BULANDIRAN ÜNİVERSİTE TERCİHLERİ

Yeni nesil tarafından üniversite sınavı sonrasında alternatifler arasına alınan bir tercih haline gelmeye başlamış aktüerya gördüğümüz kadarıyla. Sevindirici bir durum… Ancak aktüerya alternatifler arasına alalım da boşta kalmayalımdan öte bir alandır aman dikkat edelim. Bu yazımızı kafası karışmış meslekdaş adaylarımıza atfediyoruz. Sebebi, çok sayıda e-posta ile bilgi almak isteyen genç arkadaşımız mevcut herkese tek tek cevap vermek mümkün değil anlaşılan “Aktüerya Bilimi=Risk Mimarisi” yazımızı bir kez daha hatırlatmakta fayda var (https://aktuerdunyasi.wordpress.com/2015/07/01/aktuerya-bilimi-risk-mimarisi/) .

***

“Türk Dil Kurumu, bilimi “evrenin veya olayların bir bölümünü konu olarak seçen, deneye dayanan yöntemler ve gerçeklikten yararlanarak sonuç çıkarmaya çalışan düzenli bilgi, ilim” olarak açıklamaktadır. Aktüerya, temelini matematiğin, istatistiğin ve ekonominin oluşturduğu ve sigorta, finans ve diğer alanlarda risk incelemelerinin yapıldığı bilim dalıdır.

 

Ülkemizde 1950’lerden sonra başlayan bu alan bundan 150 yıl öncesinde İngiltere’de 1800’lerden itibaren başlamıştır. Görünen o ki kat etmemiz gereken daha  çok yol var. Hatta daha da geriye gidersek Hammurabi kanunlarında ilk sigorta izlerine rastlanabilir. Ülkemizde aktüerya alanına ilk ilgi hayat sigortaları ile başlamıştır. Sonrasında hayat dışı şirketlerin aktüer çalıştırma zorunluluğu ile bu alana olan dikkat artmıştır. Tabi işi sadece “aktüer” sebebi ile odağın artmasına bağlar isek haksızlık yapmış oluruz yeni gelişen piyasalar, yeni riskler, mevcut aktüeryal analizlerin yeterli olmayışı, Avrupa’ya paralel düzenlemeler, finansal karın düşmesi ve teknik karın öneminin artması, varlık-yükümlülük hesaplamalarında geliştirilen yeni yaklaşımlar bu alana olan ilgiyi ve hatta ihtiyacı arttırmıştır. Görünen o ki önümüzdeki yıllarda önemi ve şirket içi etkisi artarak devam edecektir. Her şirketin bünyesinde bir risk mimarlık ofisini barındırması kendi menfaatleri için gerekli olacaktır.

Bu alanda çalışan profesyonellerin olasılık, istatistiksel analizler, matematik, finans, sosyoloji ve ekonomiye ilgi duymaları şarttır. Göz ardı edilen önemli bir alan sosyoloji iyi bir aktüerya uzmanının bilmesi gereken bir alandır. Toplumun ihtiyaçlarının belirlenmesi, davranışlarının tahmin edilmesi portföy yönetimi için olmazsa olmaz bir durumdur. Yurtdışında bu aktüerya alanında lisans ve yüksek lisans olmak üzere eğitim veren birçok üniversite mevcuttur. Ülkemizde Hacettepe Üniversitesi, Marmara Üniversitesi, Bahçeşehir Üniversitesi, Yaşar Üniversitesi ve ODTÜ’de konuyla ilgili eğitim verilmektedir.

Aktüerya alanında çalışan profesyoneller aktüer olarak adlandırılmaktadır. Aktüer ünvanını sahip olmak için yurt dışında bu konu ile ilgili yapılan sınavlara girip başarılı olmaları gerekmektedir. Peki Türkiye’de nasıl aktüer olunur? Aktüer adayları Hazine Müsteşarlığı’nca yapılacak, dört seviyeden oluşan sınavların tümünden başarılı olmalıdır. Üç yıllık mesleki uygulama şartı aranmaksızın şahısların yukarıda sayılan nitelikleri sağlamaları durumunda; Birinci Seviye Sınavlarını başarıyla tamamlayanlar stajyer aktüer, Birinci Seviye Sınavları ve İkinci Seviye Sınavlarını başarıyla tamamlayanlar ise yardımcı aktüer unvanını alır. Birinci Seviye Sınavları başarıyla tamamlanmadan İkinci Seviye Sınavlarına girilemez. Ayrıca yardımcı aktüer ünvanına sahip olanlar, üçüncü seviye sınavlarında başarılı olmaları ve yukarıda sayılan nitelikleri sağlamaları halinde aktüer ünvanını alır. Uluslararası kabul görmüş sınavlar veya usullerle aktüer unvanını alanlar, birinci, ikinci ve üçüncü seviye sınavlarından muaftır. Ülkemizde Sicile kayıtlı 122 aktüer ve 147 stajyer aktüer ve yardımcı Aktüer bulunmaktadır.

Tabi bu alanda çalışmak için illa aktüer olmak zorunluluğu yoktur son yıllarda bu alanda öğrenim gören öğrenciler üzerinde sınavlar bir baskı oluşturmaktadır. Sınavlardan başarısız olmaları durumunda iş bulamama kaygılarının oluştuğu görülmektedir. Tabi bu durum yersiz bir endişeden başka bir şey değildir. Çalışma hayatı sınavların, not ortalamalarının ötesinde bir alandır. Elbette sınavların ve başarı seviyesinin kişiye bir faydası vardır ancak her şey değildir bu unutulmamalıdır. Kişinin güçlü matematik temeli ve istatistik temellinin olması analitik düşünme ve farklı açılardan bakabilme yeteneği var ise bu alanda çalışmak için illa sınavlara girip başarılı olması gerekmez ki ünvana sahip olmayan ve bu alanda çalışan bir çok profesyonel vardır.”

***

CareerCast’e göre 2015 yılının en iyi mesleği aktüerliktir (http://www.careercast.com/jobs-rated/best-jobs-2015) geriye dönük yıllara baktığınızda da bu durum bu şekildedir her zaman ilk 10’da ve ön sıralarda yer almıştır. Bununla birlikte 2016 yılında en çok kazandıran ilk 25 meslek arasında 19. sırada yer almaktadır (http://time.com/money/4251274/highest-paying-jobs-glassdoor-2016/). Elbette para için meslek seçimi riskli bir iştir çünkü sevmediğiniz ve zevk almadığınız bir alanda bir ömür boyu çalışmak zorunda olabilirsiniz. Yurtdışı çalışma imkanın da geniş ve farklı ülkelerde farklı imkanların olduğunu da belirtmek isteriz.

Özet olarak matematik, bilgisayar becerisi ve İngilizce bu mesleğin olmazsa olmazları. Matematik bilginizin iyi olması, analitik düşünme kabiliyetinizin iyi olması model kurma, sonuçları yorumlama açısından oldukça önemli. Bilgisayar becerisi ise yapacağınız istatistiksel analizler için olmazsa olmaz. İngilizce oldukça önemli birçok kaynak İngilizce iş hayatına girerseniz yurtdışı ile bir şekilde bağlantınız olacaktır bu açıdan önemli.

Bölüm ve üniversiteyi seçerken derslerine, akademik kadro genişliğine, üniversitenin bölüme önem verip vermediğine, bölümün derslerini dışarıdan akademisyen destekli mi yürüttüğüne yoksa kadrolu akademisyenleri ile mi yürüttüğüne mutlaka bakın. Bir heves açılan bölümler bir süre sonra akademik kadro, öğrenci eksikliği vb. nedenlerden dolayı kapatılabiliyor.

“Sahili gözden kaybetme cesaretini gösterinceye kadar, okyanusu geçemezsiniz.” demiş Kristof Kolomb. Maviniz bol, tercihiniz kaderinizi değil, yapacağınız tercih ile Siz kaderinizi belirleyin.

Ama mutlaka araştırın…

Başarılar…

Yazar: MockingActuaries

 

Reklam

Tartışma

ZİHİN BULANDIRAN ÜNİVERSİTE TERCİHLERİ’ için 7 yanıt

 1. Aktüerya bölümlerinin puanları her geçen gün düşüyor, bu da talebin düşüklüğünü işaret ediyor. Bu da kalitenin düşüklüğüne sebebiyet veriyor. Tek motivasyon kaynağının kazanç olarak sunulması, çalışma alanlarının çeşitlendirilememesi, bölümlerin içe kapanık yapısı ve kendilerini iyi anlatamamaları idealist öğrencilerin tercihlerinde aktüerya bölümünün olmamasına sebebiyet verdiğini düşünüyorum.

  Aktüer olmak için Aktüerya okumak gerekmiyor, bu da önemli bir etken. Ülkemizde üniversiteler gereksiz yere fazladan arz yaratıyor. Stratejik bir planlama yok, Türkiye’nin gelecek 50 yıllık kalkınma planları ile bir senkronizasyon yok maalesef…

  Beğen

  Posted by Platon | 31 Temmuz 2016, 18:15
 2. Platon, yorumunuz ile katkıda bulunduğunuz için teşekkürler…

  Beğen

  Posted by Drill & Stiffrock | 31 Temmuz 2016, 18:18
 3. Yazı için teşekkürler. Lisans düzeyinde eğitim veren üniversiteler arasına Kırıkkale Üniversitesi – Aktüerya ve Karabük Üniversitesi – Aktüerya ve Risk Yönetimi bölümlerini eklememiz gerekir. Ayrıca yazıyı okuyan arkadaşlarımıza hatırlatmak da fayda var; Bahçeşehir, ODTÜ ve Yaşar Üniversiteleri Yüksek Lisans düzeyinde Aktüerya eğitimi vermektedirler.

  Burada değinmek istediğim şöyle bir nokta var. ÖSYM tarafından geçtiğimiz günlerde yayınlanan “2016-ÖSYS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu” na göre başarı sırası 144bin ile 291bin olan öğrenciler Aktüerya bölümüne giriş yapabiliyorlar. Aslında bunun çok daha iyi sıralarda (en azından ilk 100bin’in içinde) olması lazım ki öğrenciler de Lisans eğitimlerine başladıklarında karşılaşacakları nispeten karmaşık Matematiksel ve İstatistiksel analizler karşısında çözümler üretebilsinler.

  Zamanla Aktüerya Bilimi’nin daha iyi yerlere gelmesi umudu ile..

  Beğen

  Posted by Zomato | 1 Ağustos 2016, 08:47
 4. Kisisel bir gorus olarak, aktueryanin lisanstan ziyade yuksek lisans olarak egitiminin alinmasi gerektigini dusunuyorum. Cok kuvvetli olmasi gereken istatistiksel ve matematiksel teorik temel ancak istatistik veya matematik ten bir tanesinin lisans egitimi olarak alinmasiyla ancak kurulabilir Daha sonrasinda 2-3 yillik mesleki tecrubeyi takiben yuksek lisans olarak aktuerya okunmasinin cok daha faydali olacagini dusunuyorum. Burada yuksek lisansin hemen mezuniyet sonrasi degil 2-3 yillik mesleki pratigin kazanilmasindan sonra yapilmasi yine cok onemli.

  Bu sebeple lisans egitimi veren bolumlerin kapatilmasi ve bu okullarin yuksek lisans alaninda sadece faaliyet gostermesi daha dogru olacak kanaatindeyim.

  Ayrica ulkemizde okullardaki ogrencilerin uluslararasi aktueryal sertifikasyon konusunda yeterince bilgilendirilmedigini dusuyorum. Ozellikle yurtdisinda calismak isteyen bireyler icin ogrencilik yillarinda bu sinavlara baslamak ilerisi icin oldukca faydali olacaktir.

  Gelecegin ulkemiz adina guzellikler getirmesi dilegiyle…

  Beğen

  Posted by Expat | 1 Ağustos 2016, 09:08
 5. Üniversite tercih döneminde siz sektör büyüklerimizin televizyon kanallarında mesleğin tanıtımı,kısa ve uzun vade de mesleğin geleceğini anlatırsanız aktüerya için pozitif bir yönelim olacağı düşüncesindeyim.

  Beğen

  Posted by Yasin T. | 1 Ağustos 2016, 23:24

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

İletişim

E-Posta: aktuerdunyasi@gmail.com
Twitter: aktuerdunyasi
Web: www.aktuerdunyasi.com

Bu blogu takip etmek ve yeni gönderilerle ilgili bildirimleri e-postayla almak için e-posta adresinizi girin.

Diğer 1.103 aboneye katılın

Blog İstatistikleri

 • 124.440 tıklama
Follow Aktüer Dünyası on WordPress.com
%d blogcu bunu beğendi: