//
you're reading...
Genel

İşi Tamamladım Diye Düşünme

Bir aktüer (Sharpe), Amerika Illinois’de yaptığı emeklilik fonlarına yapılacak katkı paylarını düşük hesapladığı gerekçesi ile Amerika Aktüerler Akademisi tarafından 2 yıl süre ile meslekten uzaklaştırılıyor. Aktüerden, yerel yönetim için emeklilik katkı payını hesaplaması istenmiştir. Bununla birlikte aktüerin yazdığı raporun sadece öneri niteliğinde olduğunu belirtmekte fayda var. Son karar ise yerel yönetim tarafından verilmektedir. 
 
Amerika Aktüerler Akademisi, Sharpe ile ilgili kimin şikayeti üzerine araştırma başlatıldığı açıklamamak ile birlikte, inceleme başlatıyor ve hesaplamaları üçüncü kişilere tekrar yaptırıyor. Bazı yerlerde katkı paylarında ufak değişiklik olurken bazı yerlerde %23 – %48 arası artışlar ile karşılaşıldığı görülüyor. 
 
İki yıllık uzaklaştırma sonrası Sharpe tekrar Akademi üyeliğine dönmek isterse, profesyonellik üzerine danışmanlık alması gerektiği belirtiliyor.
 
Yorumlara bakarken Sharpe’in kendisinin de yorum yazdığı görülmektedir. Aslında düşük hesaplamadığını, değişkenler sebebi ile şu anda öyle göründüğüne dair açıklamalar yazdığı görülmektedir. Özellikle, 2 değişkenden bahsetmektedir; 
1) Emeklilik katkı paylarının toplanma mantığının değişmesi; belirli katkı ödemesinden, maaşın belli oranında katkı payı ödenmesine geçilmesinin,
2) Ekonomik krizler (özellikle 2000 ve 2008 krizleri) sebebi ile ayrılan fonların yeteri kadar değerlenmediğini belirtmektedir.

Haberin orijinali için…

Yazar: SelfEmployee 

 

 

 

Reklam

Tartışma

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

İletişim

E-Posta: aktuerdunyasi@gmail.com
Twitter: aktuerdunyasi
Web: www.aktuerdunyasi.com

Bu blogu takip etmek ve yeni gönderilerle ilgili bildirimleri e-postayla almak için e-posta adresinizi girin.

Diğer 1.103 aboneye katılın

Blog İstatistikleri

  • 126.403 tıklama
Follow Aktüer Dünyası on WordPress.com
%d blogcu bunu beğendi: